image

Vyhledávání

Informační SMS

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30
POPELNICE NA PLAST - VÝZVA
31
MUNIPOLIS / MOBILNÍ ROZHLAS
KROUŽKY DĚTEM
SVOZ KOMUNÁLNÍHO ODPADU 31.1.
1
SVOZ PAPÍRU 1.2.
2 3 4 5
VÝSLEDKY VOLBY PREZIDENTA REPUBLIKY V OBCI ZÁMRSK
6
STUDIE ÚPRAV CENTRA OBCE - VEŘEJNÉ PROJEDNÁNÍ
7 8 9 10 11 12
13 14
SVOZ KOMUNÁLNÍHO ODPADU 14.2.
15 16 17
SVOZ PLASTŮ A TETRAPAKŮ 17.2.
18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
SVOZ KOMUNÁLNÍHO ODPADU 28.2.
1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > INFORMACE KLIENTŮM BOHEMIA ENERGY A DALŠÍCH KONČÍCÍCH DODAVATELŮ ENERGIÍ

INFORMACE KLIENTŮM BOHEMIA ENERGY A DALŠÍCH KONČÍCÍCH DODAVATELŮ ENERGIÍDatum konání:
5.11.2021

Vážení občané,

v posledních dnech ukončil činnost velký dodavatel energie Bohemia Energy a vzápětí padlo několik dalších společností. Pokud patříte mezi jejich bývalé zákazníky a nestihli jste včas uzavřít smlouvu s jiným dodavatelem energií, přecházíte do institutu tzv. „dodavatele poslední instance“. Dodavatelé poslední instance (DPI) však přiděleným klientům od konce minulého týdne rozesílají nové rozpisy měsíčních záloh za energie s tím, že první platbu je třeba uhradit ještě do konce měsíce. A to i v případě, že lidé třeba za říjen už jednou zaplatili svému původnímu obchodníkovi. Zálohy jsou ale neúměrně vysoké, většinou mnohonásobek dřívějších záloh – jsou totiž vypočítané na půlroční období v době topné sezóny, kdy je běžně vysoká spotřeba energií.

Klientům je proto doporučeno se z režimu poslední instance co nejdříve vyvázat a uzavřít běžný spotřebitelský kontrakt s jiným dodavatelem energií. Ceny za energii budou v nově uzavřených smlouvách pravděpodobně výrazně vyšší, než u předchozích dodavatelů, budou však levnější, než u DPI a výrazně nižší budou i měsíční zálohy.

Více informací přidáváme dále:

Co dělat v případě, že váš dodavatel energie ukončil činnost

Pokud patříte mezi zákazníky společností, které vám doposud dodávaly elektřinu či zemní plyn a momentálně ukončily dodávky, případně lze očekávat, že je v nejbližší době ukončí, budou se vám hodit následující informace: 

  1. Nepanikařte – o dodávky energií nepřijdete

O dodávky energií nepřijdete, dál budete moci odebírat plyn i elektřinu, neboť zákon na tuto situaci pamatuje institutem tzv. dodavatelem poslední instance (viz tabulka níže). Jako zákazníci jste chráněni a pokud do určitého data nepřejdete sami k některému dodavateli sami (jedná se řádově jen o několik dní od vyhlášení úpadku) automaticky přecházíte k dodavateli poslední instance, který operuje ve vašem území, tedy určuje se podle místa odběru.

(Jen jedna skupina zákazníků nepřechází automaticky k dodavateli poslední instance a to zákazníci, jejichž spotřeba plynu za posledních 12 měsíců přesáhla 630 MWh. Tito zákazníci si musí nového dodavatele zajistit bezodkladně sami.) 

Elektřina

území

jižní části ČR

hl. m. Praha a blízké okolí

zbytek ČR (střed a sever)

dodavatel

E.ON Energie, a.s.

Pražská energetika, a.s.

ČEZ Prodej, a.s.

distributor

EG.D, a.s.

PREdistribuce, a.s.

ČEZ Distribuce, a. s.

 Plyn

území

Jihočeský kraj

hl. m. Praha a blízké okolí

zbytek ČR 

dodavatel

E.ON Energie, a.s.

Pražská plynárenská, a.s.

Innogy Energie, s.r.o.

distributor

EG.D, a.s.

Pražská plynárenská Distribuce, a.s.

GasNet, s.r.o.

         
  1. Zrušte SIPO a trvalé příkazy

Abyste opravdu nepřišli o peníze, je vhodné okamžitě zrušit SIPO platby a trvalé příkazy. Dnem zahájení náhradní dodávky se stáváte novým zákazníkem dodavatele poslední instance a tomu budete dodávky hradit. Dodavatel poslední instance vás bude kontaktovat o zahájení dodávek, podmínkách a ceně. Společnosti přerušující dodávky energií musí vytvořit mimořádné vyúčtování, což s ohledem na počet klientů může chvíli trvat, proto je třeba opět dodržet pravidlo č. 1, tedy nepanikařit a načíst si všeobecné obchodní podmínky, které máte u končící společnosti sjednané. Především jde o dodržení času na vytvoření mimořádného vyúčtování, většinou je to i měsíc. 

  1. Najděte si nového dodavatele

S ohledem na fakt, že u dodavatele poslední instance můžete být maximálně půl roku a také s přihlédnutím k vyšší cenně za dodávku energie, kterou ze zákona ustanovení dodavatelé poslední instance pro tento výjimečný institut mají, je vhodné neotálet a vybrat si nového dodavatele. Hlavním parametrem výběru energie by však neměla být nízká cena, neboť po skupině BOHEMIA ENERGY dodávky v posledních dnech také ukončily společnosti Kolibřík energie, a. s. a A-PLUS Energie obchodní, a.s. a je zcela pravděpodobné, že dodavatele s nízkými cenami čeká stejný osud, tedy neopakujte stejnou chybu. Rady, jak si správně vybrat nového dodavatele najdete zde: https://www.eru.cz/cs/informacni-centrum/zmena-dodavatele 

  1. Informujte se u zdroje

V případech jako jsou tyto je vhodné se informovat na relevantních místech, tedy potřebné informace získáte na webových stránkách ERÚ www.eru.cz (Energetického regulačního úřadu) a MPO www.mpo.cz (Ministerstva průmyslu a obchodu) které jako příslušný resort navíc zřídilo speciální informační linku na telefonním čísle 1212, která je aktivní v pracovní dny od 8:00 do 16:00 hodin. O úpadku jednotlivých společností informuje navíc také společnost OTE, a.s., (https://www.ote-cr.cz/cs/o-spolecnosti/zpravy_ote)

 (Zpracovala: Mgr. Jindra Tužilová, vedoucí legislativní analytička Sdružení místních samospráv)