image

Vyhledávání

Informační SMS

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28
SVOZ KOVOVÉHO ODPADU 28.8.
29
SVOZ KOMUNÁLNÍHO ODPADU 29.8.
30 31 1
OMEZENÍ SLUŽEB NA OBECNÍM ÚŘADĚ
SVOZ PLASTŮ A TETRAPAKŮ 1.9.
2
GULÁŠFEST ZÁMRSK 2023
3
DĚTSKÉ RYBÁŘSKÉ ZÁVODY 3.9.
4
ZMĚNA ÚŘEDNÍCH HODIN OBECNÍHO ÚŘADU 4.9.
5 6 7
KNIHOVNA
8
ČERPÁNÍ DOVOLENÉ V ORDINACI MUDR. BROMOVÉ 4.9.-8.9.
VÝKUP PADANÝCH JABLEK
SOUČINNOST PŘI ŠETŘENÍ KRÁDEŽE
9
FOTBALOVÝ ZÁPAS 9.9.
SAMOSBĚR MELOUNŮ
10
11 12
ZMĚNA ÚŘEDNÍCH HODIN 12.9.
SVOZ KOMUNÁLNÍHO ODPADU 12.9.
13
PLÁNOVANÁ ODSTÁVKA ELEKTŘINY 11.9. A 13.9.
SVOZ SKLA 13.9.
SVOZ PAPÍRU 13.9.
14 15 16 17
FOTBALOVÝ ZÁPAS STARŠÍ ŽÁCI 17.9.
JIŘINKOVÉ POSEZENÍ
18 19 20 21 22 23 24
25 26
SVOZ KOMUNÁLNÍHO ODPADU 26.9.
27
KROUŽEK MLADÝCH MYSLIVCŮ A PŘÁTEL PŘÍRODY 27.9.
28 29
SVOZ PLASTŮ A TETRAPAKŮ 29.9.
30
OTEVÍRACÍ DOBA POŠTY ZÁMRSK V ZÁŘÍ
SETKÁNÍ BUBENÍKŮ V PODSKALÍ
1
Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Program zlepšování kvality ovzduší

PROGRAM ZLEPŠOVÁNÍ KVALITY OVZDUŠÍ

Důležité informace pro občany, jež vyplývají z probíhajícího „Programu zlepšení kvality ovzduší“

V souladu s § 9 z. č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, byl vydán Program zlepšení kvality ovzduší (dále jen PZKO), který si klade za cíl snížení především karcinogenního (rakovinu podporujícího) benzoapyrenu v ovzduší, který podle výzkumů pochází především z lokálních topenišť. O tom, co znečišťuje ovzduší naší obce v zimním období je zřejmé každému, kdo se projde po obci. Že hlavním viníkem asi není nějaká elektrárna, či továrna kdesi daleko, ale čoudící komíny v obci. Není však kouř jako kouř. Je rozdíl, jestli je kotel dobře nastavený, topivo správné a dobře vyschlé a na to se právě zaměřil zmíněný PZKO. A jaké vyplývají povinnosti z tohoto programu pro každého z nás, tedy při topení v běžné domácnosti?

1. Podle § 17 odst. 1 písm. g) uvedeného zákona o ochraně ovzduší je stanoven zákaz používání kotlů 1. a 2. třídy, a to od 1. září 2022. A jak se pozná emisní třída kotle? Každý kotel (nejedná se o krby, či krbová kamna) musí mít na štítku uvedenu emisní třídu od výrobce. Pokud štítek chybí, pravděpodobně jde o velmi starý kotel nebo kotel domácí výroby, který již podmínky splňovat pravděpodobně nebude a bude se potřeba obrátit na odborníka (viz bod 2).

2. Každá domácnost musí každé 3 roky zajistit kontrolu technického stavu a provozu svého kotle prostřednictvím odborně způsobilé osoby. Databáze odborně způsobilých osob je dosažitelná na: https://ipo.mzp.cz. K tomu také existuje od roku 2016 registr kontrol (Integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností – ISPOP), kde jsou evidované všechny kontroly kotlů.

Takže je nejvyšší čas prověřit si, zdali váš kotel splňuje požadavky zákona, zdali je v pořádku, a jestli také plníte povinnost pravidelné kontroly technického stavu a provozu kotle, protože každý má povinnost předložit na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností doklad o provedení kontroly (u nás je to Městský úřad Vysoké Mýto, odbor životního prostředí). O předkládání určitě nebude úřad žádat neustále a každého, ale v případě podezření, že někdo znečišťuje ovzduší. Tento úřad má také oprávnění provádět vizuální kontroly na místě spolu s obecním úřadem. Pokud občan nesplní některou z těchto povinností, hrozí mu pokuta až 20.000,- Kč (případně až 50.000,- Kč pro podnikající fyzické či právnické osoby).

Provozujte svá topeniště tak, abychom měli v Zámrsku zdravé ovzduší i v zimě. Nebezpečné jedovaté látky způsobují mnohá onemocnění (viz schematické znázornění ZDE). Pálení materiálů, které v domácích topeništích nemají co dělat se výrazně snížilo, ale na nekvalitním topení a topení nevyschlým dřevem je ještě mnoho co zlepšovat. Díky všem za správné topení.